Mal Tepe

Yeni Zelanda - Avustralya Tümeni ile doğuya doğru ilerleyerek Gelibolu – Maydos ve Bigalı – Kocadere yollarının kesiştiği nokta olan Mal Tepe ele geçirilerek Türklerin Kilitbahir Platosunu takviye etmelerini önlemekti.

Mal Tepe

Koordinat:

40° 13´ 32.75" K - 26° 21´ 02.10" D

Kuzeyinde Bigalı Köyü, doğusunda Civelek Sırtı ve Bigalı Deresi, güneyinde Lembe Sırtı ve Kilya Poyraz Tepe, batısında Kavak Dere ve Kocadere Köyü bulunmakta olup 168 metre yüksekliğindedir. Keyhüsrev’in Boğazdaki donanmasını seyrettiği tepe olduğu sanılmaktadır.

5’inci Ordu kurulduktan sonra ihtiyat olarak görevlendirilen ve Bigalı yöresine intikali emredilen 19’uncu Piyade Tümeni;  Tümen Komutanlığının 28 Mart 1331 tarihli emriyle Maydos’tan Bigalı Köyü civarına intikal etmişti. Tümen birliklerinden 77’nci Piyade Alayı Mal Tepe bölgesinde ordugâh kurmuştu.

Anzac Kolordusu’nun vazifesi 1’inci Avustralya Tümeni’yle öncelikle Sarıbayır silsilesinin güneyindeki tepeleri ele geçirdikten sonra arkadan karaya çıkan Yeni Zelanda - Avustralya Tümeni ile doğuya doğru ilerleyerek Gelibolu – Maydos ve Bigalı – Kocadere yollarının kesiştiği nokta olan Mal Tepe ele geçirilerek Türklerin Kilitbahir Platosunu takviye etmelerini önlemekti.

25 Nisan günü çıkarmalar başlayınca 57’nci Piyade Alayını peşine takıp Kocaçimen üzerinden Conkbayırı’na gelen Yarbay Mustafa Kemal Bey, Anzac’ları 180 rakımlı Tepe’ye doğru püskürtmüş, cephenin güney kesimine müdahalede bulunmak üzere Bigalı – Mal Tepe yoluyla güneye hareket etmişti. Öğle üzeri Mal Tepe bölgesinden geçerken bu sırada Gelibolu’dan bölgeye gelen 3’üncü Kolordu Komutanı Esad Paşa ile karşılaşmış, ona aldığı tedbirleri ve uygulayacağı müteakip harekât için kararını açıklamış ve komutanının da onayını almıştı. Mal Tepe ilerleyen günlerde 3’üncü Kolordunun komuta yeri olarak kullanılmıştı. 17 Mayıs gününe kadar burada bulunan Kolordu Karargâhı daha sonra Kemalyeri’ne yer değiştirmişti.
Gelibolu Mal Tepe
Mal Tepe
Kaynak: canakkalemuharebeleri1915.com

Mal Tepe Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Yurtsev Yarici

0 yorum:

Yorum Gönder