Sultanhisar (torpido bot)

Sultanhisar, Osmanlı Donanması ve Türk Deniz Kuvvetleri'nde hizmete giren bir torpido botudur.


Hizmet yılları


1906'da Fransa'da inşa edilmiş, 1907'de hizmete girmiş, 1935'te hizmetten çıkmıştır.

Görevleri


Çanakkale Savaşı deniz harekâtlarında Çanakkale Boğazı'nda devriye görevi yapmıştır. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu'na subay ve danışman olarak hizmet eden Alman general Otto Liman von Sanders'in Eceabat ile Gelibolu arasında günlük seyahatlerini sağlamıştır.  29 Nisan 1915 tarihinde Marmara Denizi'nin batı sahilini takip ederek İstanbul'a dönmesi için emir alan Yüzbaşı Ali Rıza Bey komutasındaki Sultanhisar seferine devam ederken muhtemel düşman denizaltı varlığı yönünde gelen raporlara istinaden rotasını doğuya çevirmiştir.

Avustralya denizaltısını batırması


30 Nisan 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı'na girdiğini tespit ettiği Avustralya’ya ait AE2 denizaltısını, top ve torpido taarruzları ile nötralize etmiş, personelini teslim aldıktan sonra da denizaltıyı batırmıştır. Bu olay, Türk denizcilik tarihinde bir hücum botun icra ettiği ilk Denizaltı Savunma Harbi Harekatı olması açısından büyük önem arz etmektedir.

Hizmetten çıkışı


Sultanhisar Torpido botu, 1918’de hizmet dışına çıkarılmış, 1924’te tekrar hizmete alınmıştır. 1928’de yine hizmet dışına çıkarılmış, 1935 yılında ise sökümü yapılmıştır.

Sultanhisar (torpido bot) Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Yurtsev Yarici

0 yorum:

Yorum Gönder