HMS Raglan

HMS Raglan, Birinci Dünya Savaşı'nda Kraliyet Donanması'nın sahip olduğu bir abercrombie sınıfı gözlem gemisiydi.


Tasarımı


3 Kasım 1914 tarihinde, Bethlehem Steel firmasından Charles M. Schwab, Winston Churchill'e iki kardeş gemide; sekiz adet "14"/45 kalibre BL MK II" top kullanılmasını teklif etti. Bunun ardından Kraliyet Donanması tarafından hızla, taretlerin kullanılması ve kıyı bombardımanı için bir gözlem gemisi sınıfı tasarlandı.

Yapımı


HMS Raglan, "Harland and Wolff Ltd." tersanesinde 1 Aralık 1914 tarihinde kızağa konuldu. Amerika henüz tarafsız olduğundan, gemiye ilk olarak Amerikan Generali Robert E Lee'nin onuruna, onun ismi verilmişti. 31 Mayıs 1915 tarihinde ise geminin adı "HMS M3" olarak değiştirildi. 20 Haziran 1915'de ise "HMS Lord Raglan" ismini aldı. 23 Haziran 1915'de son olarak "HMS Raglan" olarak isimlendirildi.

Kariyeri


HMS Raglan, Haziran 1915'de Çanakkale'deki deniz harekâtına katıldı. Daha sonra ise Doğu Akdeniz'de, Gökçeada'da kaldı. 20 Haziran 1918 tarihinde; HMS Agamemnon ve HMS Lord Nelson savaş gemileri yokken, HMS Raglan'ın da arasında bulunduğu bir filo; Türk savaş gemisi Yavuz Sultan Selim, hafif kruvazör Midilli ve dört muhrip tarafından saldırıya uğradı. HMS M28 gözlem gemisinin de battığı bu saldırıda; HMS Raglan, 127 mürettebatıyla battı. Yavuz Sultan Selim ve Midilli gemileri mayın sahasına girdi. Midilli batarken, Yavuz Sultan Selim gemisi ise büyük zarar gördü.

HMS Raglan Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Yurtsev Yarici

0 yorum:

Yorum Gönder