Helles Anıtı

Helles Anıtı, İngilizlerin bölgedeki tek anıtıdır. Cape Helles Gelibolu yarımadasının en ucunda yer alır. Yahya Çavuş Anıtı'nın hemen karşısında yer almaktadır.

Helles Anıtı

Gelibolu Yarımada’sının en güney ucu olan Hacı İlyas Burnunda Gözcü Baba Tepesinde İngilizlerin en büyük abidesi olan Helles Abidesi yer alır. Abide Lozan Antlaşmasından hemen sonra hem kara hem de deniz muharebelerinde ölenlerin adına dikilmiştir 1924 yılında yapılan anıtın yüksekliği 33 metre olan anıtta yatan asker bulunmamaktadır. Anıtı çevreleyen duvarın iç kısmına döşeli mermer plaklar üzerinde Britanya Krallığına ait 18.985 askerin ve 1530 Hintli askerin adı yazılıyken, bunun yanında 8 Mayıs 1915’de gerçekleşen 2. Kirte Muharebesi’nde çarpışan 2. Avustralya Tugayı’nın bu bölgede kaybettiği 248 askerin adı da anılmaktadır. Ayrıca anıtta, yarımadada görev yapan müttefik kuvvetlerinin tüm ana birliklerinin ve birimlerinin isimleri; müttefik kuvvetlerine ait gemi ve diğer deniz araçlarının da adları yazılmıştır.

Aşağıda yer alan iki resimde Helles Anıtı görülmektedir. İlk resimde anıtın hemen öncesinde var olan mezarlık, ikinci resimde ise günümüzdeki hali yani yapım sonrası görülmektedir.

Helles Anıtı
Helles Anıtı

Cape Helles Anıtı
Cape Helles Anıtı

Helles Anıtı Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Yurtsev Yarici

0 yorum:

Yorum Gönder