Akbaş Şehitliği

Akbaş Şehitliği Eceabat-Gelibolu yolu üzerinde 12. km yolun solunda çam ağaçlarının içerisinde huzurlu bir mekânda ziyaretçilerini beklemektedir. Bu şehitlik ilk olarak 1945 yılında yapıldı. 1992da yenilendi. 2013 yılında Tarihe Saygı Projesi kapsamında yeniden inşaa edildi.
Yaralıları İstanbul’a götürmek için Akbaş İskelesi’nde harekete hazırlanan “Halep” vapuru içerisinde bulunan yaralılarla birlikte İngilizler tarafından batırılıyor. Bunun sonucunda 200 Türk askeri şehit düşmüştür. Şehit olan askerlerimiz ise kanlı elbiseleriyle topluca bu şehitliğimize defnedilmiştir.
Akbaş mevkii bir hastane kompleksi durumundaydı. Burada Ağır Mecruhin Hastanesi, Emraz-ı Adiye hastanesi ve Ağır mecruhin nakliyat hastanesi olmak üzere farklı fonksiyonları icra eden üniteleri bünyesinde barındırmıştır. Akbaş’ta ayrıca tedavi altındaki yaralı ve hasta askerle bu bölgeden geçen askerlerin hizmetinde Hilal-ı Ahmer Cemiyetine bağlı çayhaneler de mevcuttu.
Akbaş’ta kurulu hastanelerde cephedeki çarpışmalarda yaralanarak tedavileri esnasında şehit olanlarla, değişik hastalıklar nedeniyle tedavi edilemeyip şehit olan 1.213 asker ve şehit olmuştur. Şehitlikte 459 şehidin adı dik taşlarda yazılıdır. 754 şehidin adı ise rölyefin her iki yanında duvarda yazılıdır.

Akbaş Şehitliği Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Yurtsev Yarici

0 yorum:

Yorum Gönder