Soğanlıdere Hava Şehitliği

Soğanlıdere Hava Şehitliği: Soğanlıdere mevkinde yer alan ve yol kenarında bulunan eski Hava Şehitliği restore edilerek yenilenmiş ve Soğanlıdere Hava Şehitliği olarak ziyarete açılmıştır.

Soğanlıdere Hava Şehitliği
Soğanlıdere Hava Şehitliği

Soğanlıdere Hava Şehitliği 1915 Çanakkale savaşı esnasında veya sonrasında yapılmıştır. 2013 – 2014 yıllarında restore edilerek ziyarete açılmıştır.

1915 yılında yapıldığı sonrasında ise bir restorasyon geçirdiği tahmin edilmektedir. Ancak bu küçük şehitlik zaman içerisinde çalılıkların arasında kalarak gözlerden uzaklaşmıştır. Yoldan gelip geçenlerin farkına varamadığı şehitlikte mermer üzerinde bir yazı bulunmaktadır. Mermer üzerinde ” Bu şehitlik 1915  Çanakkale muharebeleri sırasında Soğanlıdere cephesi ileri hatlarına karşı girişilen hava saldırısı sonucu şehit düşen bir onbaşı ile dokuz ere aittir” yazmaktadır.

Şehitlik için hazırlanan restorasyon projesinde, şehitlik duvar taşlarının kireçten temizlenmesi, yeni taşların yerleştirilmesi ve şehitlik önüne küçük bir park alanı yapılması yer almaktaydı. 2013 – 2014 yılında gerçekleştirilen restorasyon sonrasında ziyarete açılmış ve projede var olan alanlar şehitliğe eklenmiştir.
Kaynak: Soğanlıdere Hava Şehitliği

Soğanlıdere Hava Şehitliği Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Yurtsev Yarici

0 yorum:

Yorum Gönder